Wąchock

Wąchock to miasto położone w województwie świętokrzyskim. Urocza infrastruktura miejska umieszczona jest w powiecie starachowickim, a ponadto stanowi siedzibę miejsko-wiejskiej gminy Wąchock. Miasto cieszy się niezwykle bogatą historią, ponieważ w XVI wieku stanowił centrum religijne, a mianowicie w mieście usytuowany był klasztor cystersów wąchockich. Decydując się na wizytę malowniczego miasta Wąchock, wszystkich miłośników nieco średniowiecznego klimatu zadowoli fakt, iż siedziba powiatu znajduje się nad charakterystyczną rzeką Kamienną.

System Serwis – firma sprzątająca biura w Warszawie

Ponadto Wąchock stanowi punkt rozpoczynający niebieski szlak turystyczny im. E. Wołoszyna, który prowadzi do Cedzyny. Oprócz tego mają Państwo możliwość skorzystania z niebieskiego szlaku rowerowego, a także czerwonej trasy turystycznej, prowadzącej do Starachowic. Historia miasta sięga XII wieku od momentu, kiedy krakowski biskup zwany Gedko ufundował klasztor cystersów. Co ciekawsze zakonni zamieszkujący klasztor przybyli do Polski z Francji, a mianowicie z opactwa Marimond. XIII uczynił klasztor samodzielnie funkcjonującym opactwem, a za sprawą ogromnego wsparcia ze strony szlachty, a także władców Polski, opactwo stało się jednym z najbogatszych miejsc kultu w ojczystym kraju.

Wąchock zamieszkiwany jest przez blisko trzy tysiące mieszkańców. Oprócz bogatej historii, aglomeracja miejska może poszczycić się rozwojem hutnictwa żelaza, które rozkwit przypadał na XV wiek. Wąchock, jako miasto uzyskało pełnoprawny status w 1454-1863 roku. Od lat 90-dziesiątych, XX wieku, Wąchock stanowi niepowtarzalny ośrodek usługowo-turystyczny. Kościoł z 1218-1239 roku z charakterystycznym kapitularzem i pałacem opackim przebudowany został w XVI-XVIII wieku. Do dziś zachwyca turystów różnorodnością form architektonicznych, w tym szczególnie styli romańskiego, a także mistycznym, patetycznym charakterem.

Będąc w Wąchocku warto także zwiedzić ruiny dawnego zakładu metalowego. Budynek mieszkalno-administracyjny, zwany w latach późniejszych pałacem, a także malowniczy ogród pałacowy ze starą figurą św. Jana Nepomucena to idealna alternatywna zwiedzania dla miłośników przyrody, a także otwartych przestrzeni. Co więcej w zakładzie można zauważyć dawne ujęcie wody, przeprowadzone od rzeki Kamiennej.

Wartym zobaczenia jest również Dawny Zajazd, który stanowi kolebkę wąchockiej walki w trakcie powstania styczniowego. Dworek powstały w I połowie XIX wieku użytkowany był, jako kwatera dowódcy, generała Mariana Langiewicza.

Wąchock to nie tylko szereg atrakcji historycznych, ale także możliwość spędzenia aktywnego wypoczynku. W mieście, do użytku publicznego został oddany, w 2008 roku, Zalew Wąchocki. Oprócz tego każdego roku odbywa się Zjazd Sołtysów. Uczestnicy zabaw mają możliwość zmierzyć się na tle umiejętności intelektualnych, a także sprawnościowych. Spora dawka humoru również podlega ocenie! Lokalne polskie przysmaki, oraz niepowtarzalne trunki zadowolą tych z Państwa, którzy preferują kulinarną tradycję w nowoczesnym wydaniu.